Wykładowcy na świecie

Klaudia Zakrzewska: Od dwóch lat pracuję na uniwersytecie w Nowogrodzie Wielkim (Rosja)

  W marcu 2012 roku na Uniwersytecie Państwowym im. Jarosława Mądrego w Nowogrodzie Wielkim (Rosja) rozpoczął się lektorat języka polskiego. W zajęciach uczestniczą zainteresowani językiem polskim i kulturą polską studenci z Uniwersytetu różnych wydziałów, młodzież z college’u oraz wykładowcy.

Nowogrodzki Państwowy Uniwersytet im. Jarosława Mądrego

Studenci na zajęciach

  Zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych. Są one nieobowiązkowe, więc studenci przychodzą w swoim wolnym czasie. Aktualnie mamy 5 grup, w każdej ok. 7 osób. Jedna z grup jest liczniejsza, 12 osób. Są to studenci college’u przygotowujący się do wyjazdu do Łodzi w ramach wymiany kulturowej z młodzieżą z Liceum Politechniki Łódzkiej. To już trzecia taka wymiana. Uczestnicy wymian wracają z nowymi doświadczeniami, niezapomnianymi wrażeniami i ogromną sympatią do kraju w którym byli.

Wymiana młodzieży Łódź - Nowogród

W czasie wolnym

  Studenci Uniwersytetu mają możliwość wyjazdów na całoroczną naukę na Politechnice Łódzkiej. Możliwość zapoznania się z nowymi technologiami i metodami pracy jest szczególnie ważna dla studentów z Rosji. W roku akademickim 2013/2014 na wymianę studencką przyjechała do Nowogrodu studenta Architektury Politechniki Łódzkiej. Mamy nadzieję na coraz częstsze wizyty polskich studentów na nowogrodzkim Uniwerstecie.
  Dnia 28 czerwca 2013 roku odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Polsko-Rosyjskiej Współpracy. Było to niezwykle ważne wydarzenie, które zaowocowało jeszcze bliższą współpracą między Uniwersytetem z Nowogrodu, a uczelniami polskimi. Zastępcą Dyrektora Centrum została lektorka mgr Klaudia Zakrzewska. Dodatkowo, w Centrum znajduje się biblioteczka z podręcznikami, książkami, albumami i pomocami dydaktycznymi. Sala wyposażona jest w komputer, projektor. Wszystko dzięki wsparciu Konsula Generalnego w Sankt Petersburgu.

Otwarcie Centrum Rosyjsko-Polskiej Współpracy

Na otwarciu studenci zaśpiewali Szła dzieweczka...

  Na uczelni jest obecny nie tylko język polski, ale również historia naszego kraju. W marcu 2013 roku odbyła się Międzynarodowa Konferencja Historyczna, w której brali również udział profesorowie m.in., z Krakowa. Powstanie styczniowe i los powstańców ściśle związany jest z Nowogrodem Wielkim, na tutejsze ziemie również trafili zesłańcy. W konferencji zaprezentowali się ich potomkowie. Konferencja ta oprócz bardzo dużego wkładu merytorycznego, odznaczała się również silnymi emocjami dla uczestników.
  Wracając do zajęć … Andrzejki, Barbórka, Boże Narodzenie to święta polskie, o których studenci z Nowogrodu dowiadują się na dodatkowych zajęcia prowadzonych w Centrum. Nie tylko lektorka przygotowuje imprezy poświęcone kulturze polskiej, lecz studenci aktywnie uczestniczą w ich organizacji. Jak sami stwierdzili: „to niezła zabawa, mamy podobne tradycje, to ciekawe, kiedy odnajdujemy podobieństwa”. To prawda. W naszych kulturach możemy odnaleźć podobne obrzędy. Tym bardziej nas to zbliża.

Student przygotował prezentację multimedialną o Andrzejkach

Lanie wosku

Łamanie się opłatkiem

Zdjęcie na pamiątkę

  W styczniu 2014 roku przez dwa tygodnie w Centrum odbywał się pokaz filmów polskich. Na pewno nie ostatni raz.


Przed każdym filmem krótkie wprowadzenie

Po pokazach - quiz

Rosyjskie „Andrzejki” – wróżba z kurą :)

  Trochę informacji o samym mieście. O Nowogrodzie Wielkim można by długo opowiadać. Wybierzmy tylko kilka ciekawostek.
  Zacznijmy od początku: Kniaź Ruryk założył na nowogrodzkiej ziemi stolicę plemienia Słowienów w 862 r. Moment ten jest uważany za początek historii Rusi. Atmosfera współczesnego Nowogrodu nie daje o tym wydarzeniu zapomnieć. Nowogrodzcy są dumni ze swojej historii, uwielbiają o niej opowiadać, z chęcią pokazują zabytki i szczegółowo opisują ich dzieje. Na przykład: Sobór św. Sofii, który znajduje się we wnętrzu nowogrodzkiego Kremla. W Soborze możemy odnaleźć freski z XIV w., oraz tzw. „drzwi płockie”. To zawsze niezwykła gratka dla Polaków odwiedzających miasto. Nowogrodzcy wolą mówić: „do końca nie znamy ich historii, ale faktem jest, że drzwi te są ściśle związane z Polską”. Kreml nowogrodzki to dobre miejsce na spacery, w dzień jasne, radosne i trochę zatłoczone; w nocy ciche, nostalgiczne i tajemnicze zarazem. Nie sposób się w nim nie zakochać.

Nowogrodzki skansen

Pamiętnik Tysiąclecia Rosji

Administracja

Kreml nocą

  O Nowogrodzie Wielkim można by opowiadać w nieskończoność. Już na zakończenie warto napisać o tym, co urzeka gości z różnych krajów, oraz innych miast rosyjskich - spokój. To dobre miejsce na wytchnienie, odpoczynek i poobcowanie z historią.

Przy „drzwiach płockich” ze studentem z Korei (cieszyńska pomarańcza)

Stowarzyszenie „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego02-078 Warszawa, ul. Krzywickiego 34
Sekretariat:
tel. +48 (22) 625-42-53, +48 (22) 625-42-67
fax +48 (22) 625-75-23


Copyright © 2017 Stowarzyszenie „Bristol”
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Nawigacja strony:

 

Organizacyjne: