Wykładowcy na świecie

Aleksandra Rusek: Bliskie spotkania z Rosją – Briańsk

Na początek kilka słów o mieście i uczelni

Briańsk... miasto w zachodniej Rosji położone nad Desną, niedaleko Moskwy (ok. 400 km – niedaleko jak na warunki rosyjskie), Kijowa (ok. 500 km) i Mińska (ok. 550 km). Briańsk jest stosunkowo dużym miastem liczącym ok. 420 000 mieszkańców. W mieście działa kilka uniwersytetów, w tym najważniejszy Briański Uniwersytet Państwowy im. Członka Akademii I.G. Pietrowskiego, na którym właśnie pracuję. Język polski w Briańsku ma długą historię zapoczątkowaną we wrześniu 2001 roku przez panią Mirenę Kopyłową (prezes Stowarzyszenia Dom Polski). Nauczany jest na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych na kierunku stosunki międzynarodowe. Polski jest tutaj drugim językiem. Aktualnie polskiego uczy się ok. 45 studentów na dwóch latach (2 grupy na każdym roku). Rocznie każda grupa ma ok. 204 godziny zajęć, co w praktyce oznacza 6h tygodniowo. Nie ma czasu na nudę:) Studenci wprowadzani są również w tajniki kultury polskiej. Wspólnie z panią Mireną organizujemy dla studentów i osób zainteresowanych kulturą i naszym językiem polskie święta i uroczystości. W tym roku akademickim studenci mogli uczestniczyć w Andrzejkach i Święcie Niepodległości. Bardzo fajną tradycją na wydziale jest także organizacja Świąt Bożego Narodzenia (przez nauczycieli języków obcych) dla wszystkich studentów. W trakcie Christmas Party studenci przedstawiają tradycje bożonarodzeniowe kraju, którego języka się uczą. Oprócz tego tańczą, śpiewają, po prostu świetnie się bawią:) W tym roku polski również zagościł na tej imprezie:)


W kwietniu, już po raz drugi, organizowane będzie Polskie Dyktando dla studentów, absolwentów i osób związanych z językiem polskim. Mam nadzieję, że dyktando stanie się naszą nową tradycją i wpisze się na dobre w kalendarz wydarzeń kulturalnych związanych z językiem polskim.

Polskie miejsce na Briańskim Uniwersytecie Państwowym...

Do naszej dyspozycji jest sala Centrum Języka Polskiego wyposażona w telewizor, DVD, laptop oraz magnetofon. Podręczna biblioteczka jest wyposażona w różne pozycje, przeznaczone głównie dla zaawansowanych studentów, słowniki oraz albumy i materiały o Polsce. Powoli jednak będzie się ona zapełniała książkami przeznaczonymi dla studentów dopiero zaczynających przygodę z językiem polskim. Oprócz podręczników w biblioteczce znajdziecie także książki z klasyki literatury polskiej, książki historyczne i opracowania dotyczące literatury polskiej. Natomiast w naszej filmotece znajduje się dosyć sporo starszych filmów na DVD (np. Chłopaki nie płaczą, Killer itp.). W sali jest bezprzewodowy dostęp do internetu.

Praca, praca, a po pracy...

Ogólnie jest co zwiedzać i oglądać. W samym centrum jest Teatr Miejski, Teatr Młodzieżowy, muzeum, cyrk oraz … stadion Dynamo Briańsk. Nad miastem góruje przepiękna cerkiew (Kafiedralnyj Sobor), która została ukończona niedawno. To nie jedyna cerkiew w mieście. W głównej części miasta jest ich kilka. W mieście jest dużo parków, w niektórych z nich można korzystać z internetu za darmo. Ludzie lubiący sport i aktywny tryb życia też nie będą się nudzić! Niedaleko uniwersytetu jest Park Sportowy, gdzie można chodzić na basen, siłownię czy zajęcia fitness, a zimą można jeździć na nartach i łyżwach. Bardzo popularne są tutaj także narty biegowe. Briańsk cały czas się rozwija, powstają nowe bloki i miejsca spotkań, niedawno otwarli galerię handlową AeroPark;) Nieocenieni w poznawaniu miasta są studenci, którzy chętnie oprowadzą po głównych atrakcjach miejskich. Poza tym są skarbnicą wiedzy, co się dzieje ciekawego w mieście i znają każde miejsce warte zobaczenia.

Komunikacja w Briańsku

Środki transportu w Briańsku jeżdżą jak chcą. W praktyce oznacza to tyle, że nigdy nie wiadomo ile będzie się czekało na przystanku na autobus. Jednak nie można narzekać. Wbrew pozorom taki system jest dobry i skuteczny (autobusy nigdy się nie spóźniają, gdyż nie mają rozkładu;)). Dzięki licznym rodzajom transportu (trolejbusy, autobusy, marszrutki) zawsze dojedzie się na czas i nigdy nie czeka się na przystanku zbyt długo. Jednokrotny przejazd trolejbusem albo autobusem kosztuje 12 rubli, czyli ok. 1,2 zł. Natomiast przejazd marszrutką (taki minibus) kosztuje 14 rubli. Taksówki też nie są drogie.

Warunki mieszkalne

Lektor zakwaterowany jest w jednym z akademików (podobno najlepszym). Akademik znajduje się na terenie kampusu niedaleko Rektoratu i ok. 5 min. od wydziału, a ok. 10 min. marszrutką od centrum. Pokój znajduje się na 7 piętrze w części przeznaczonej dla pracowników uniwersytetu, jest duży, bardzo dobrze wyposażony (lodówka, mikrofalówka, żelazko, czajnik, sztućce, talerze itp.). Do mojej wyłącznej dyspozycji jest łazienka i ubikacja. Kuchnia jest wspólna (kuchnię dzielę z osobami mieszkającymi w dwóch mieszkaniach), jednak w żadnym razie nie jest to kłopot. W pokoju nie ma bezpłatnego dostępu do internetu. Jedyny minus to nieszczelne okno.

Załatwianie formalności i zobowiązania

Pracownicy katedry i biura międzynarodowego pomagają załatwić wszystkie formalności związane z pobytem i zakwaterowaniem. Kto pracował na wschodzie ten wie, że to rzadkość;) Nie ma problemu z umową – nie trzeba się o nią upominać. Wszystkie dokumenty związane z zatrudnieniem dostaje się od razu (plan, rozkład ilości godzin, umowa, warunki pracy itp.). Lektor zobowiązany jest jedynie do napisania planu pracy oraz do prowadzenia dzienników lekcyjnych. Jeżeli chodzi o zameldowanie, to załatwia się je przez biuro międzynarodowe uniwersytetu dostarczając im paszport i kartę migracyjną.

Stowarzyszenie „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego02-078 Warszawa, ul. Krzywickiego 34
Sekretariat:
tel. +48 (22) 625-42-53, +48 (22) 625-42-67
fax +48 (22) 625-75-23


Copyright © 2017 Stowarzyszenie „Bristol”
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Nawigacja strony:

 

Organizacyjne: