Wykładowcy na świecie

Jagna Malejka: Nauczyciel języka polskiego w Japonii

  Tokijski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych (ang.Tokyo University of Foreign Studies, jap. 東京外国語大学) jest jedyną uczelnią w Japonii, oferującą pełne studia polonistyczne – od studiów bakalarskich (polski nauczany jest od zera) do doktoranckich. Polonistyka istnieje tu od 1991 roku. W sekcji Studiów Polskich na stałe zatrudnionych jest trzech wykładowców: dwóch Japończyków i jeden wykładowca goszczony, rodzimy użytkownik języka polskiego wyspecjalizowany w glottodydaktyce polonistycznej, w stopniu co najmniej doktora. Osoba taka jest zatrudniana, zależnie od dorobku naukowego i uchwały senatu uczelni, jako visiting professor/ associate professor/ lecturer. Pensum (niezależnie od tytułu) wynosi 8 godzin dydaktycznych tygodniowo (8x90 minut).

  Studia bakalarskie trwają cztery lata, a na polonistykę co roku przyjmuję się około 15 osób. Studia na tym poziomie kończy większość studentów w Japonii, kurs magisterski rozpoczynają co roku 1 – 2 osoby.
  Na TUFS-ie obowiązuje modułowy system zaliczania; studenci muszą zaliczyć odpowiednią ilość przedmiotów, ze ściśle określoną ilością punktów z języka kierunkowego (w tym wypadku polskiego). Każdy kurs kończy się egzaminem lub inną formą zaliczenia rygorowego; studenci nie noszą indeksów, a wykładowcy są zobowiązani do przekazania wyników bezpośrednio dziekanatowi.

  Ciekawostką jest to, że rok akademicki zaczyna się w kwietniu, a kończy w lutym. Pierwszy semestr trwa do przełomu lipca i sierpnia, drugi zaczyna się w październiku.

  Tokijski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych znajduje się na zachodzie Tokio, dosyć daleko od centrum, w spokojnej zielonej dzielnicy o nazwie Tama, administracyjnie przynależącej do miasta Fuchu (to nadal Tokio, podział administracyjny stolicy Japonii jest dosyć skomplikowany). Kampus otaczają dwa parki, a pobliżu znajduje się ogromny cmentarz, na którym spoczywają znani Japończycy. W pobliżu nie ma dużego supermarketu, jest jednak kilka małych sklepików „ze wszystkim” czynnych całą dobę. Są też stragany z owocami, warzywami i innymi produktami.

  Uniwersytet posiada bardzo dobrze wyposażoną bibliotekę, filmotekę (w której znajdziemy obecnie około 150 polskich filmów), każdy kierunek ma dodatkowo swoją własną czytelnię. Jest sala koncertowa, są sale sportowe, boiska, a także trzy stołówki, kawiarnia i sklep. Istnieje bardzo dużo kółek zainteresowań i kół naukowych, należą do nich prawie wszyscy studenci (np. orkiestra uczelniana, koło ikebany, tradycyjnego łucznictwa, kendo, flamenco, street dance i wiele innych).

  Na terenie kampusu znajduje się akademik, w którym mogą zamieszkać lektorzy zagraniczni, jednak większość z nich wynajmuje mieszkania w normalnych domach ze względu na bardzo mały metraż tych w akademiku. Większość studentów także wynajmuje mieszkania lub dojeżdża, niektórzy nawet dwie godziny w jedną stronę.

  Jeśli chodzi o życie na polonistyce, to staramy się zapewnić studentom jak najwięcej atrakcji związanych z Polską i przybliżyć kraj. Jest to ważne nie tylko ze względu na odległość, jaka dzieli Japonię od Polski, ale także na małą obecność naszego kraju tutaj. Co dwa tygodnie wyświetlamy polskie filmy; projekcje są z napisami angielskimi, ponieważ zainteresowali się nimi także studenci z innych kierunków. Wydawana jest gazetka polonistów „Cześć”, w której studenci piszą na różne tematy związane z Polską lub z Japonią. Co roku w listopadzie na uniwersytecie organizowane są juwenalia, Gaigosai, jest to przygotowywana z rozmachem tygodniowa impreza, na której studenci ze wszystkich kierunków prezentują swoje kraje. Są dwa stałe punkty programu: restauracja oraz przedstawienie studenckie. Studenci I roku gotują narodowe potrawy, nasi oczywiście polskie, a II rok przygotowuje spektakl.

  Raz w roku spotykamy się też na kolacji wigilijnej, na którą przychodzą prawie wszyscy studenci z własnoręcznie przygotowanymi polskimi potrawami.

Stowarzyszenie „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego02-078 Warszawa, ul. Krzywickiego 34
Sekretariat:
tel. +48 (22) 625-42-53, +48 (22) 625-42-67
fax +48 (22) 625-75-23


Copyright © 2017 Stowarzyszenie „Bristol”
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Nawigacja strony:

 

Organizacyjne: