Wykładowcy na świecie

Monika Maciejewska: Nobel dla uczelni. Uniwerstytet im. Alfreda Nobla w Dniepropietrowsku

  Dniepropietrowsk jest trzecim co do wielkości miastem Ukrainy. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że położone na wschodzie miasto jest nieco zapomniane, ale po tygodniu pobytu należy zadać kłam tym stwierdzeniom. Okazuje się bowiem, że industrialny Dniepropietrowsk pięknie łączy biznes i kulturę, tradycję i nowoczesność. A Uniwersytet im. Alfreda Nobla doskonale wpisuje się w tak nakreśloną filozofię i krajobraz regionu.

  Dniepropietrowsk wart jest docenienia. Miasto, choć duże i przestronne, ma kilka przytulnych zakątków i zwłaszcza wiosną i latem ma sporo do zaoferowania (dużo parków, szeroki na ponad 1,5 km Dniepr, wzdłuż którego rozciąga się wspaniała promenada, teatry rosyjskie i ukraińskie, położone nieopodal muzeum rozpoznawalnego stylu malarstwa użytkowego: Petrikivka). Nasza uczelnia jest położona tuż nad rzeką, więc popołudniowy spacer może być zarazem przechadzką na zajęcia z języka polskiego.

  Uniwerstytet im. Alfreda Nobla jest uczelnią prywatną, prawno-ekonomiczną, która, obok szeroko rozwiniętego lektoratu z języka angielskiego, prowadzi także lektorat języka polskiego. Uczęszczają na niego studenci z różnych kierunków (zarządzania, filologii angielskiej, hiszpańskiej, prawa, towaroznawstwa, psychologii, marketingu i in.). Przyświeca im jeden cel: lepiej poznać Polskę i skorzystać z szerokiej oferty stypendialnej. Język polski, mimo że jest tylko lektoratem, cieszy się bardzo dużą popularnością. W promowaniu zajęć pomagają zarówno działania samej Uczelni, która już ściśle współpracuje z polskimi uniwersytetami, jak i pomysły lektora. Podpisane akty partnerskie i szeroka współpraca z Rzeszowem, Katowicami oraz Krakowem owocuje wieloma możliwościami wyjazdowymi (stypendialnymi), projektami badawczymi i konferencjami. A wykazujący się dużą aktywnością i chęcią studenci propozycje zagrania w teatrzyku czy zorganizowania wieczoru tradycji polskich przyjmują z aplauzem i radością. Jest tu więc dużo ruchu i możliwości rozwijania zainteresowań: między innymi… dziennikarskich. Uczelnia ma swoją telewizję, która kręci materiały z każdej istotnej dla życia szkoły uroczystości. Polonistyczne wieczory, spotkania z okazji Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy są już na stałe wpisane w roczny program emitowany na regionalnym kanale TV Dniepropietrowsk.

  Uniwerstytet Nobla jest bardzo dobrze zaopatrzony w sprzęt – zajęcia są prowadzone w tzw. "sali polskiej" w pełni wyposażonej w rzutnik, komputer, ekran, flipchart, głośniki. Do dyspozycji są magnetofony i tablice. Około 10-osobowe grupy studentów na zajęciach się więc nie nudzą: lektor swobodnie może korzystać z dóbr techniki, a słuchacz tym samym obejrzeć film, posłuchać polskich piosenek czy omówić na forum grupy przygotowaną przez siebie prezentację. Choć na dostępność techniki narzekać nie można, to pod względem ilości podręczników lektorat kuleje. Na razie dysponuje dość skromną biblioteką. Prace nad rozbudowaniem zaplecza dydaktycznego jednak ruszyły i czekamy na dostawy.

  W Dniepropietrowsku działa kilka stowarzyszeń i grup zrzeszających miłośników polskiej kultury i języka. Jednym z ważniejszych jest jednak działające przy Uniwersytecie Alfreda Nobla Centrum Współpracy Polsko-Ukraińskiej, obchodzące w tym roku 12 urodziny. Biuro Centrum znajduje się na uczelni i stanowi dla lektora swoiste zaplecze - są tam wszystkie sprzęty i przemiła atmosfera. Kursy języka polskiego prowadzone są więc zarówno dla studentów, jak i dla słuchaczy CWPU.
  Choć plan zajęć jest ruchomy (zmienia się w zależności od semestru i dyspozycyjności studentów z danej utworzonej grupy), to zasadniczo na kursy języka polskiego przeznaczone są godzinny ranne i popołudniowe, kończące się wieczorem. Nie stanowi to jednak problemu, ponieważ lektor mieszka w kompleksie uczelnianym, tuż obok budynku uniwersytetu. Bliskość obu miejsc: zatrudnienia i zamieszkania zwłaszcza w semestrze zimowym jest bardzo wygodna.
  Choć zimy w Dniepropietrowsku mogą być uciążliwe (należy uważać, by nie zgubić głowy, gdy zaciągnie od Dniepru), to wiosny i lata wynagradzają chłodne, wietrzne, szare wieczory. Dniepropietrowsk, choć w wielkiej części przemysłowy, ma do zaoferowania kilka miejsc rekreacyjnych. Jest się tu gdzie wykąpać – plaże nad Dnieprem są do dyspozycji mieszkańców – oraz wybrać na długi spacer (nadrzeczny bulwar, mnóstwo parków).
  O ile warunki pogodowe należą do zmiennych, to panujący na uczelni klimat jest stały: niezwykle przyjemny. Lektorzy zagraniczni traktowani są z wielkim szacunkiem i serdecznością. Przedstawiani na spotkaniu wszystkich pracowników, witani przez rektora. Jak wspomniano, Uniwersytet ma swoją telewizję, która propaguje każde działanie i aktywność studentów uczących się języka polskiego (w tym możliwości przekładu polskich reportaży i emitowanie ich w paśmie ukraińskim). Jest to bardzo miłe, bo wpływa na poczucie docenienia trudu wkładanego w każde przedsięwzięcie. Pracuje się przyjemnie – studenci na zajęcia chodzą chętnie, mimo że są to kursy nieobowiązkowe. Kurs dla początkujących rozpoczyna się co semestr, w kolejnych latach kontynuuje się naukę w zależności od poziomu konkretnej grupy. Co lektora może na początku zbić z tropu (oprócz oczywiście początkowych długich procedur legalizacji pracy) to wiek studentów oraz język komunikacji. Otóż studenci są o kilka lat młodsi niż studenci polscy, więc czasami przydaje się uzbroić w cierpliwość i określić jasne reguły uczęszczania na kurs. Wdrożenie nawyków ze szkoły średniej na uczelniach Ukrainy jest czasami niezbędne. Sprawa języka przedstawia się następująco: na uczelni preferuje się używanie języka ukraińskiego, w mieście częściej usłyszy się jednak język rosyjski. Ma to oczywiście swoje dobre i złe strony: w bieżącej komunikacji dezorientację może wprowadzać nieunikniona mieszanka obu języków (tzw. surżyk), ale z drugiej strony każdy, kto posługuje się albo ukraińskim, albo rosyjskim, będzie się tu czuł dobrze.
  Uniwersytet im. Alfreda Nobla bardzo dba o wysoki poziom prowadzonych zajęć: stąd lektor pochodzący z obcego kraju wiele dla uczelni znaczy. Sama placówka potrafi docenić obecność rodzimego użytkownika języka na stanowisku wykładowcy, stwarzając mu bardzo dobre warunki pracy i umilając pobyt wieloma atrakcjami. Dla osób, które ucząc innych chcą też poszerzyć swoje wiadomości na temat Słowian, języka ukraińskiego czy rosyjskiego, to godne polecenia miejsce.

Alfred Nobel University Dnipropetrovs’k
The Foreign Language Department
Naberezhna Lenina str.,18
49 000 Dnipropetrovs’k
Ukraine
tel. + 380 (0562) 31-20-47
www.duep.edu

Stowarzyszenie „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego02-078 Warszawa, ul. Krzywickiego 34
Sekretariat:
tel. +48 (22) 625-42-53, +48 (22) 625-42-67
fax +48 (22) 625-75-23


Copyright © 2017 Stowarzyszenie „Bristol”
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Nawigacja strony:

 

Organizacyjne: