Przeczytane / Polecane

Stereotyp czarownicy i jego modyfikowanie. Na przykładzie tekstów dla dzieci i wypowiedzi dziecięcych, Katowice 2013

Bernadeta Niesporek-Szamburska

     W publikacji Autorka w różnorodny sposób przedstawia ujęcie stereotypu czarownicy. Zwraca uwagę na jej kulturowe wyobrażenia mitologiczne oraz funkcjonowanie w tekstach i wypowiedziach dziecięcych. Książka łączy w sobie cechy monografii naukowej oraz pomocy dydaktycznej do wykorzystania (z uwagi na tematykę i dobór tekstów) przede wszystkim w pracy z uczniami na I oraz II etapie edukacyjnym.
     Nauczyciele języka polskiego jako obcego mogą z ksiązki czerpać szereg inspiracji do przygotowywania lekcji związanych z etymologią, leksyką, związkami synonimicznymi, frazeologizmami oraz przysłowiami. Autorce udało się zgromadzić bogaty i różnorodny materiał, który może stanowić doskonały materiał stanowiący podstawę lub uzupełnienie lekcji.
     Poza walorami dydaktycznymi czytelnicy znajdą w niej również wyniki badań empirycznych Autorki związanych z wyobrażeniem stereotypowym czarownicy zarówno w tekstach, jak i wypowiedziach dziecięcych. Całość dopełniają przykłady rysunków dziecięcych.

Dr Anna Guzy, Uniwersytet Śląski

Stowarzyszenie „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego02-078 Warszawa, ul. Krzywickiego 34
Sekretariat:
tel. +48 (22) 625-42-53, +48 (22) 625-42-67
fax +48 (22) 625-75-23


Copyright © 2017 Stowarzyszenie „Bristol”
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Nawigacja strony:

 

Organizacyjne: