Aktualności

Dodane: 2018-10-30

„Bieg Niepodległości” w mieście nad Newą

21 października w Petersburgu odbył się pierwszy w Rosji „Bieg Niepodległości”, organizowany przez SKO „Polonia” przy dofinansowaniu Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu oraz fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. W przedsięwzięciu, które odbyło się nad jeziorem Lazurnoje, wzięło udział koło 100 osób. Każdy z uczestników (najmłodszy miał trzy lata) otrzymał medal, upamiętniający rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Zwracając się do uczestników podczas uroczystego otwarcia Biegu, pani konsul Edyta Niedźwiedzka podkreśliła, że to przedsięwzięcie inauguruje obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości w mieście nad Newą. Opowiedziała również o szeregu koncertów i spotkań, które czekają na mieszkańców miasta w ramach obchodów rocznicy. Obecny na wydarzeniu gość specjalny – Jasiek Mela, polski podróżnik i działacz społeczny, wyraził swój podziw Polakom mieszkającym za granicą oraz ich umiejętności trzymania się razem.
Po Biegu na wszystkich uczestników czekał poczęstunek: organizatorzy przygotowali dla sportowców żurek, czerwony barszcz oraz chleb ze smalcem. Nie zabrakło programu kulturalnego, w ramach którego chętni mogli spróbować swoich sił w sportowych grach typu Kubb oraz wziąć udział w zabawie tanecznej „Przybyli ułani pod okienko”.
Wszyscy obecni na wydarzeniu wyrazili nadzieję, że spędzona razem na sportowo niedziela to dopiero początek nowej polonijnej tradycji w mieście nad Newą.

Tekst: Olga Oniszczuk
Zdjęcia: Denis Szczegłów

Stowarzyszenie „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego02-078 Warszawa, ul. Krzywickiego 34
Sekretariat:
tel. +48 (22) 625-42-53, +48 (22) 625-42-67
fax +48 (22) 625-75-23


Copyright © 2017 Stowarzyszenie „Bristol”
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Nawigacja strony:

 

Organizacyjne: