Aktualności

Dodane: 2017-07-17

III Szkoła Letnia nad Bajkałem

  W dniach 8-12 lipca nad Bajkałem odbyła się III Letnia Szkoła Języka Polskiego, która została zorganizowana przez Centrum Języka Polskiego Irkuckiego Uniwersytetu Państwowego (IGU), Konsulat Generalny w Irkucku oraz Stowarzyszenie Bristol. W Szkole wzięło udział 27 studentów IGU, a zajęcia prowadziło troje nauczycieli – dwie wykładowczynie IGU: Ekaterina Starodvorskaya i Małgorzata Rapacz-Dolisznia (lektorka języka polskiego) oraz oddelegowany przez Stowarzyszenie Bristol Bartłomiej Maliszewski (CJKP UMCS w Lublinie).
  Program zajęć był bardzo intensywny. Do godzin obiadowych odbywały się zajęcia w dwóch grupach (początkującej oraz średnio zaawansowanej). Studenci rozwijali znajomość języka polskiego, korzystając z różnych pomocy dydaktycznych. Tematy zajęć były bardzo różnorodne – poczynając od opisu osób i ćwiczeń rysunkowo-leksykalnych, po zagadnienia związane z geograficznym położeniem Polski, jej historią oraz kulturą.
  W godzinach popołudniowych uczestnicy Szkoły brali udział w imprezach, które stanowiły kolejną okazję, by doskonalić znajomość języka polskiego. Pierwszego dnia studenci uczestniczyli w grach i zabawach, dzięki którym mogli się lepiej poznać i sprawdzić swoją znajomość języka polskiego. Następnego dnia studenci przygotowywali sałatkę jarzynową, utrwalając przy tym słownictwo związane z jedzeniem oraz czynnościami kuchennymi. W kolejnym dniu odbył się quiz na temat Polski, a studenci - podzieleni losowo na trzy grupy - wykazywali się znajomością historii, kultury, gramatyki i frazeologii. Oprócz samej zabawy na uczestników quizów czekały też cenne nagrody materialne, które zostały ufundowane przez Konsulat Generalny w Irkucku. Następnego dnia studenci oglądali polskie kino (z rosyjskimi napisami), a seansowi towarzyszyła krótka prelekcja.
  Przepiękna okolica i słoneczna pogoda sprzyjała też wspólnym spacerom, które dostarczały kolejnej okazji, aby rozmawiać po polsku ze studentami. Wieczorem wszyscy zasiadali przy ognisku, rozwiązując zadawane po polsku zagadki kryminalne oraz śpiewając piosenki, których teksty zostały zamieszczone w specjalnie przygotowanych śpiewnikach.
  Ostatniego dnia studenci mieli możliwość wyrażenia opinii na temat Szkoły Letniej. Oto fragmenty kilku wypowiedzi:

  Masza: „Szkoła Języka Polskiego nad Bajkałem jest najlepszą szkołą na świecie. Wiem, że to jest napisanę trochę „głośno”, ale tak naprawdę jest. Bo tu są najlepsi nauczyciele, bardzo piękna przyroda i najważniejsze jest to, że masz obok siebie ludzi, którzy są zainteresowani językiem i kulturą polską.”

  Lena: „Myślę, że warunki, w których odbyła się szkoła, są najlepsze dla dobrego nauczania języka. Świeże powietrze, ognisko, cudowne widoki Bajkału, spędzanie czasu razem i otwarci, mądrzy nauczyciele zrobili nasz pobyt nad Bajkałem wyjątkowym. Kochamy Was.”

  Włodzimierz: „Bardzo spodobała mi się Letnia Szkoła Języka Polskiego nad Bajkałem. Imprezy przy ognisku z piosenkami i rozmowami po polsku były bardzo dobre. Chcę podziękować wszystkim organizatorom i sponsorom za to, że każdy rok można być na zajęciach z nauczycielami z Polski”

  Atmosfera Szkoły Letniej nad Bajkałem była rzeczywiście wyjątkowa i duża w tym zasługa samych studentów, którzy wykazywali duże zainteresowanie Polską oraz jej kulturą. Dzięki Szkole Letniej współorganizowanej przez Stowarzyszenie Bristol studenci IGU mogli poczuć się jak na kursach językowych w Polsce, a zarazem spędzić czas nad cudownym Bajkałem.

Bartłomiej Maliszewski (CJKP UMCS)

Stowarzyszenie „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego02-078 Warszawa, ul. Krzywickiego 34
Sekretariat:
tel. +48 (22) 625-42-53, +48 (22) 625-42-67
fax +48 (22) 625-75-23


Copyright © 2017 Stowarzyszenie „Bristol”
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Nawigacja strony:

 

Organizacyjne: