Aktualności

Dodane: 2017-01-08

Dr Justyna Budzik relacjonuje

  Kiedy wyjeżdża się na lektorat języka polskiego za granicę, to naturalnym działaniem wydaje się też nawiązanie kontaktów ze środowiskami polonijnymi i promującymi polską kulturę. Pracując w Paryżu mam to szczęście, że działa tu Instytut Polski, czyli placówka kulturalna podlegająca Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Instytut Polski w Paryżu od 9 lat organizuje festiwal Kinopolska, prezentujący zarówno najpopularniejsze nowości polskiej kinematografii, jak i klasykę. Hasło przewodnie edycji 2016 (16-20 listopada) brzmiało Visions Urbaines, można to przetłumaczyć jako „Miejskie Wizje”. Jako filmoznawczyni udałam się do IP i zaoferowałam pomoc merytoryczną podczas festiwalu. Znalazło się dla mnie zadanie: prowadzenie dyskusji po 2 seansach filmów Janusza Majewskiego, który był honorowym gościem festiwalu.


Spotkania z publicznością dotyczyły filmów „Sublokator” oraz „Zaklęte rewiry” – widzowie byli bardzo zainteresowani metodami pracy, atmosferą na planie, doświadczeniem reżysera. Oczywiście wśród publiczności znaleźli się też studenci polonistyki, których gorąco namawiałam do udziału w festiwalu. Pomoc przy festiwalu to też świetna okazja, żeby poznać filmowców, dystrybutorów i dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o produkcji i promocji filmów. Gorąco polecam wszystkim lektorkom i lektorom, aby nawiązywali kontakty z Instytutami Polskimi!

dr Justyna Hanna Budzik
lektorka w INALCO, Paryż

Foto: Dominika Pilś

Stowarzyszenie „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego02-078 Warszawa, ul. Krzywickiego 34
Sekretariat:
tel. +48 (22) 625-42-53, +48 (22) 625-42-67
fax +48 (22) 625-75-23


Copyright © 2017 Stowarzyszenie „Bristol”
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Nawigacja strony:

 

Organizacyjne: